Jak obliczyć powierzchnię ścian

Jak obliczyć powierzchnię ścian jest kwestią bardzo ważną. Powierzchnia ścian potrzebna jest gdy chcemy na tych ścianach dokonać jakiś prac – pomalować, położyć panele lub tapetę. Powierzchnia ścian jest niezbędna do oszacowania ilości potrzebnych materiałów. To też pozwoli na oszacowanie kosztu finansowego. Również jeżeli chcemy skorzystać z usług firmy remontowej, cena prawdopodobnie będzie powiązana z powierzchnia ścian.


Powierzchnię obliczamy w metrach kwadratowych – m2.

Jak obliczyć powierzchnię ścian

Należy zmierzyć wysokość i długość każdej ściany, następnie zsumować wyniki. Oczywiście często mogą zdarzyć się ściany przeciwległe i jeżeli nie ma żadnych elementów różnicujących i mamy zaufanie do precyzji budowlańców – powierzchnia będzie oczywiście taka sama.

Pamiętać należy że jeżeli chcemy ściany malować bądź kłaść tapetę lub fototapetę, trzeba odjąć powierzchnię okien, drzwi i innych elementów które malowane lub tapetowane nie będą.

Co w przypadku powierzchni innych niż prostokąt

Jeżeli występują ściany lub fragmenty ścian o kształcie innym niż prostokąt – na przykład romb czy też trójkąt, wówczas do obliczenia powierzchni używany odpowiednich wzorów matematycznych. Przy złożonych kształtach trzeba wykazać się wyobraźnią przestrzenną by prawidłowo wyodrębnić poszczególne fragmenty o kształtach geometrycznych do których będzie można użyć wzorów matematycznych.

Jeżeli zastanawiałeś się jak obliczyć powierzchnię ścian ten tekst powinien Tobie pomóc.


jak obliczyć powierzchnię ścian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *